Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie kilku sposobów, które pozwolą Ci pozasądowo zrestrukturyzować dotychczas prowadzoną przez Ciebie działalność gospodarczą. Żeby była jasność artykuł ten dotyczy przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jednak mamy doświadczenie w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych także spółek cywilnych oraz prawa handlowego.
Przyjmijmy, że prowadzisz już firmę od kilku lat, miałeś stabilną sytuację finansową i organizacyjną, nie zwracasz uwagi na to ile miesięcznie wydajesz na utrzymanie swojej działalności, bo tłumaczysz to wszystko koniecznością „robienia kosztów”, nagle okazuje się, że przy spadku obrotów pojawia się problem z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań. I nagle tracisz pod nogami pewny, wypracowany grunt i zadajesz sobie pytanie co zrobić, żeby nie upaść.
Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to sporządzić audyt wewnętrzny działalności. Dokument ten odpowie na pytanie jaka jest kondycja finansowa firmy.
Jeśli istnieją koszty, które można zniwelować, albo pracownicy których zatrudnienie można ograniczyć to zacznij od tego. Czasem trudna decyzja jest tą jedyną. Tak czy inaczej jest to tylko półśrodek, bowiem poprawia Twoją sytuację tylko na chwilę. Nie mniej jednak jest to bardzo ważny krok, bowiem pierwszy w całym mechanizmie restrukturyzacji pozasądowej. Kiedy skończyłeś audyt i wiesz ile kosztuje Cię Twój biznes, zastanów się następnie jaki wygenerowałeś majątek na działalności i co mógłbyś sprzedać, aby nadal móc prowadzić działalność, a jednocześnie złapać oddech finansowy. Co ważne, brak majątku to nie oznacza, że nie uda się przeprowadzić tego postępowania.
Po bilansie pasywów i aktywów możesz rozpocząć negocjacje z wierzycielami zawierając układy ratalne, wakacje kredytowe czy prolongatę w zapłacie za usługę czy towar. Twoim argumentem jest to, że nie czekasz aż sytuacja będzie na tyle dramatyczna, iż Twoi wierzyciele będą zmuszeni pójść do sądu i będą próbować wyegzekwować swoje należności na skutek egzekucji komorniczej. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że toczą się już wobec Ciebie egzekucje komornicze to nadal możesz spróbować porozumieć się z wierzycielem i ustalić możliwy do uniesienia sposób zapłaty (w myśl zasady, jak upadniesz to i tak nie będziesz miał możliwości spłaty).
Kolejną możliwością jest zrestrukturyzowania indywidualnej działalności gospodarczej poprzez przekształcenie swojej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, co pozwoli w dalszej perspektywie przerzucić pełną odpowiedzialność za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą tylko na spółkę a tym samym ochronić Twój majątek prywatny przed ewentualną egzekucją komorniczą.
Istnieje również możliwość przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z indywidualnej działalności gospodarczej na spółkę prawa handlowego (np. spółkę z o.o.) i zamknięcie indywidualnej działalności gospodarczej. Powyższe pozwoli na przerzucenie majątku na podmiot wolny od zobowiązań. Nie mniej jednak warto podkreślić, iż takie działanie wymaga dokładnej analizy prawnej indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, bowiem nie zawsze taki transfer majątku jest możliwy.
Konkludując powyższe, zanim zdecydujesz się samemu podjąć działania zmierzające do zamknięcia lub zrestrukturyzowania swojej działalności skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przejść przez ten proces bez żadnych problemów.
Czy trudna sytuacja Twojego przedsiębiorstwa to skutek błędnych decyzji biznesowych lub działania nieuczciwego kontrahenta? A może do upadku doprowadziło Cię działanie siły wyższej w postaci koronawirusa COVID-19? Nie wiesz co zrobić z podupadającym biznesem? Jakie kroki podjąć? Ten ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym jest ulga B+R? Dla kogo jest ulga B+R? Co to jest działalność B+R? Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z ulgi? Nie wiesz? Zapraszamy do lektury.