Oddłużenie, jako nowy start, czyli słów kilka o upadłości konsumenckiej

Edukacja prawna 07.02.2020, piątek

Ludzie mieli, mają, albo będą mieć problemy. Problemy osobiste, problemy w pracy, a nazbyt często problemy z pieniędzmi. Niejednokrotnie zdarza się, że przez złe decyzje finansowe rozpada się reszta fundamentów naszego życia. Dlatego dziś mamy do poruszenia kwestię upadłości konsumenckiej. Temat bardzo ważny, bo niejednej osobie pomógł wyjść z długów na prostą. Co to jest upadłość konsumencka, kiedy można się oddłużyć, kto może ją ogłosić? 

Upadłość konsumencka

jest postępowaniem sądowym, które inicjowane jest przez złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek ten dotyczyć może wyłącznie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Naturalnym jest fakt, że wniosek o ogłoszenie upadłości przysługuje osobom zadłużonym w sposób niewypłacalny. Niewypłacalność to stan, który sprawia, że dłużnik nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia, choćby przysłowiowo „stanął na głowie”. Oddłużenie, może dotyczyć tylko i wyłącznie tych długów, które zaistniały przed zgłoszeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Skuteczność takiego wniosku jest większa, jeśli jest on napisany solidnie i spójnie. Właśnie dlatego warto zwrócić się o pomoc do kancelarii. Znamy kilka przypadków ludzi mądrych, dobrze wykształconych, którym potknęła się w życiu noga. Niestety starali się oni to ukryć, załatwić sami. I niestety przeliczyli się ze swoim intelektem, przez co później żałowali, że od razu nie skontaktowali się z profesjonalistą. Płynie z tego jeden wniosek – nie ma ludzi znających się na wszystkim. A nasza Kancelaria może Wam pomoc. 

 

Wracając do tematu

Kolejną przesłanką by skutecznie ogłosić upadłość konsumencką jest konieczność wystąpienia sytuacji losowych. Sytuacje te wskazują na brak winy przy zadłużeniu się przez wnioskodawcę. Dla lepszego zobrazowania poniżej przedstawimy 2 przykłady:

  1. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś potrzebuje 200 tyś zł. Jego zdolność kredytowa wynosi tylko 50 tyś zł. Niewiele myśląc udaje się do czterech tzw. parabanków, i w każdym z nich bierze kredyt na 50 tyś. zł – razem 200 tyś. zł. Następnie nie płaci rat i składa wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wina w tej sytuacji jest oczywista, a wniosek taki zostanie po prostu oddalony.
  2. Druga sytuacja jest także nieco kontrowersyjna, jednak dobrze ukazuje omawianą przesłankę. Nie tak dawno w Polsce miała miejsce tzw. „dezubekizacja” za sprawą głośnej ustawy, o tej wdzięcznie brzmiącej nazwie. Ustawodawca jednym ruchem pozbawił znacznej części swoich emerytur byłych funkcjonariuszy SB. Czy to było dobre, czy nie – kwestia do dyskusji. Jednak, abstrahując od całej otoczki, mamy do czynienia z osobami, które pobierały świadczenie emerytalne np. w wysokości 10 tyś zł, miały również swoje zobowiązania, aż tu nagle z dnia na dzień stracili 80% swojego świadczenia. Nie mogli oni przewidzieć, że taka ustawa wejdzie w życie, w związku z czym przesłanka losowości w ich przypadku jest spełniona i mogą oni starać się o upadłość konsumencką z dużą skutecznością.

Wniosek o upadłość konsumencką składa się do sądu rejonowego wraz z opłatą od wniosku która wynosi 30 zł. To sąd decyduje o umorzeniu długów w całości, lub w części na podstawie przeprowadzonego postępowania. Głównym czynnikiem wpływającym na wielkość umorzenia długów jest wina wnioskodawcy przy powstaniu długów.

 

A co się stanie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Z jednej strony konsekwencje są wysokie. Najpoważniejsza i najdalej idąca konsekwencja związana jest z majątkiem dłużnika. Nie zapominajmy, że ogłoszenie upadłości związane jest z posiadaniem potężnych długów, dlatego majątek upadłego przyjmuje formę masy upadłości którą przeznacza się na pokrycie wydatków związanych z postępowaniem sądowym oraz na spłatę zadłużeń. Oznacza to, że po ogłoszeniu upadłości konsument traci prawo do zarządzania swoim majątkiem. Zostaje ono przekazane syndykowi. Co więcej, upadły w wielu przypadkach musi przekazać mu swój majątek oraz składać odpowiednie informacje związane z posiadanym mianem. 

Zaznaczyć należy, że nie jest to jedyna  konsekwencja, lecz jest ona najistotniejsza. O innych opowiemy Ci na spotkaniu.

Natomiast, z drugiej, jasnej strony, zaznaczyć trzeba, że po upadłości konsumenckiej zasadniczo będzie można wrócić do normalnego życia bez obaw, że do drzwi zapuka komornik lub, że będą nas straszyć wierzyciele. Cisza i dawno wyczekiwany spokój, który pozwala na odbudowanie budżetu i pozbycie się wszelkich dręczących nas myśli odnośnie do niespłaconych przez nas długów.

 

Podsumowując

Należy pamiętać, że postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest postępowaniem sądowym inicjowanym na wniosek zadłużonej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Z napisaniem wniosku i poprowadzeniem sprawy lepiej zwrócić się do profesjonalisty, który ma doświadczenie w tym zakresie.  Nie będziemy ukrywać, że znamy różne kruczki prawne, które potrafimy wykorzystać. Postanowienie o upadłości konsumenckiej może dotyczyć częściowego lub całkowitego umorzenia długów.

 

A na koniec

A czy Ty masz kłopoty z długami? Nie wiesz co zrobić i za co się zabrać?

Nasza rada  – zawsze warto spróbować. Rozmowa z nami na pewno nie zaszkodzi, a może dużo pomóc.

Ostatnie aktualności

21.04
2020

Pozasądowe sposoby restrukturyzacji działalności gospodarczej

Czy trudna sytuacja Twojego przedsiębiorstwa to skutek błędnych decyzji biznesowych lub działania nieuczciwego kontrahenta? A może do upadku doprowadziło Cię działanie siły wyższej w postaci koronawirusa COVID-19? Nie wiesz co zrobić z podupadającym biznesem? Jakie kroki podjąć? Ten ten artykuł jest dla Ciebie.

03.04
2020

Ulga badawczo - rozwojowa. Czym jest i kiedy z niej skorzystać?

Czym jest ulga B+R? Dla kogo jest ulga B+R? Co to jest działalność B+R? Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z ulgi? Nie wiesz? Zapraszamy do lektury.