Stan zagrożenia epidemicznego chorobą zakaźną w postaci koronawirusa – COVID-19 jest ciężkim okresem dla wszystkich. Zastanawiamy się jak funkcjonować w obecnej sytuacji, jak wywiązywać się z obowiązku pracy, a także innych aspektach życia codziennego, nad którymi dotychczas się nie musieliśmy zastanawiać. W naszym artykule przedstawimy najważniejsze z tematów, w szczególności dotyczących praw i obowiązków pracowników i pracodawców.
Na mocy nowej ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pracodawca uzyskał nowe uprawnienie. Ustawa umożliwia polecenie pracownikowi wykonywanie obowiązku pracy w określonym czasie spoza miejsca pracy. Udowodniono, iż skuteczną metodą przeciwko koronawirusowi jest unikanie kontaktu z innymi ludźmi, wobec czego izolowanie się na określony czas jest bardzo skuteczne, jednak nie należy zapominać o obowiązku pracy. Okres ten to nie wakacje, a czas w którym dalej pracujemy, a jedynie zmienia się sposób naszej pracy – na zdalny. W wielkim uproszczeniu – jeśli mamy możliwość zlećmy pracownikom pracę z domu, uchroni to wielu ludzi przed dalszym rozprzestrzenianiem wirusa. Decyzja o pracy zdalnej należy tylko do pracodawców!
Od 11 marca 2020 r. zamknięto placówki oświatowe w związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem. W tym szczególnym okresie ciężko o zapewnienie opieki swoim dzieciom, dlatego też, rodzicom sprawującym opiekę nad dzieckiem do lat 8 przysługuje prawo do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki za okres maksymalny do 14 dni. Celem otrzymania przysługującego świadczenia konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia swojemu pracodawcy. Wzór takiego świadczenia możemy pobrać na stronie internetowej ZUSu. Po przeczytaniu powyższego chcielibyśmy uspokoić pracodawców, dodatek ten przysługuje z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie obciąża więc was.
Związek Banków Polskich wydał rekomendację dla wszystkich zrzeszonych w niej banków celem pomocy ich klientom. Opierać się ona ma na odroczeniu spłaty kolejnych rat, początkowo na okres trzech miesięcy. Obecna sytuacja może skutkować przestojem finansowym, portfele wielu osób ucierpią i może to być jedynym ratunkiem dla osób, które będą miały problemy finansowe. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.
Oczywiście to tylko niektóre z aspektów, na które pracownicy i pracodawcy muszę zwrócić uwagę. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, których nie poruszyliśmy w niniejszym artykule, zapraszamy zarówno drogą telefoniczną jak i mailową. Jako kancelaria jesteśmy na bieżąco z aktualną sytuacją prawną. Jeśli masz problem prawny zapraszamy, z całą pewnością uda nam się doradzić najlepsze rozwiązanie.
Czy trudna sytuacja Twojego przedsiębiorstwa to skutek błędnych decyzji biznesowych lub działania nieuczciwego kontrahenta? A może do upadku doprowadziło Cię działanie siły wyższej w postaci koronawirusa COVID-19? Nie wiesz co zrobić z podupadającym biznesem? Jakie kroki podjąć? Ten ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym jest ulga B+R? Dla kogo jest ulga B+R? Co to jest działalność B+R? Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z ulgi? Nie wiesz? Zapraszamy do lektury.