5 rzeczy które musisz przemyśleć przed złożeniem pozwu o rozwód

Edukacja prawna 18.02.2020, wtorek

Decyzja o rozwodzie nie powinna być podejmowana pochopnie. Sprawne przemyślenie kwestii rozwodu to okres wielu tygodni przygotowań, które pozwolą Ci na złożenie pozwu rozwodowego i korzystne rozplanowanie każdej wynikłej podczas procesu sytuacji. Rozwód to dla każdego indywidualna sprawa, wywołująca ogromne zmiany w życiu. W konsekwencji często targają nami emocje, a także rozterki związane z dalszym funkcjonowaniem Twojej rodziny. Podobnie jak w przypadku ważnej operacji medycznej, przed samym jej wykonaniem pacjentowi przeprowadza się potrzebne badania lekarskie, których wyniki są szczegółowo konsultowane ze specjalistą z dziedziny medycyny. Analogicznie jest w sytuacji rozwodu, w przypadku którego należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie .

1. Kto i kiedy może żądać rozwodu?

Najistotniejszą sprawą jest świadomość i pewność tego, że dalsze trwanie w  związku małżeńskim nie ma żadnego sensu. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia na drogę rozwodową naszym celem jest udowodnienie tego, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. O pożyciu małżeńskim więcej tutaj. Oznacza to, że z całą pewnością nie chcemy już żyć ze współmałżonkiem, oraz to, że wszelkie łączące nas więzi ustały, to jest zarówno wszelkie uczucia, kontakty fizyczne jak i wspólne życie w kontekście gospodarczym. Dlatego niezwykle istotne jest planowanie i trzymanie wszelkich emocji w ryzach.

2. Jakie dowody zbierać do sprawy rozwodowej?

Jak wspomniano powyżej, jeżeli to my składamy pozew o rozwód, to po naszej stronie leży udowodnienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Wszelkie zebrane dowody wykazujące te fakty ułatwią sprawną argumentację przed sądem. Uświadomienie sobie tego co tak naprawdę druga strona robi źle i odpowiednie uargumentowanie tego w sądzie pozwoli na sprawny i satysfakcjonujący rozwód. Dowodami w sprawie mogą być:

  • dokumenty;
  • sms-y, e-maile i dowody z komunikatorów np. Facebook;
  • zdjęcia;
  • zeznania świadków.

3. Wina – moja, twoja czy niczyja? Słów kilka o orzeczeniu winy.

Orzeczenie o winie w większości spraw rozwodowych znacząco przedłuża postępowanie. Często wyrok rozwodowy bez orzekania o winie to znacznie korzystniejsza i szybsza opcja i warto się nad nią pochylić, jednak trzeba wiedzieć, że obie strony muszą się na to zgodzić. Orzeczenie o winie ma znaczenie  sytuacji majątkowej. Do rozważań rozwodowych warto podejść w sposób obiektywny, który pozwoli na prawidłową ocenę faktyczną. Ważna jest szczerość ze swoim prawnikiem, który musi znać prawdę, która pomoże mu nas przygotować na każdą ewentualność. Radca prawny nie będzie oceniał motywów, które nami kierują. Milczenie w istotnych kwestiach często przesądza o naszej porażce i nawet najlepszy prawnik świata pewnych niedopowiedzeń nie przeforsuje w sądzie. Wiedza to potęga, pozwala na obranie odpowiedniej strategii podczas procesu. 

4. Władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, obowiązek alimentacyjny.

Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci istotne w postępowaniu rozwodowym jest również ustalenie władzy rodzicielskiej, , ewentualnych kontaktów oraz obowiązku alimentacyjnego.  Wyjaśnić należy, że sąd zawsze jako wartość nadrzędną ma na uwadze dobro dziecka Natomiast między małżonkami często ustalenie władzy rodzicielskiej jest zarzewiem konfliktów. Sprawa jak wiadomo jest delikatna, bo przy rozwodzie to dziecko cierpi najbardziej. Gdy jest taka możliwość, warto ustalić z drugim małżonkiem szczegóły rozwodu w taki sposób, by ograniczyć cierpienia dzieci. Podobnie jest z alimentami na dziecko. Należy pamiętać, że w przypadku rozwodu najprawdopodobniej pojawią się świadczenia alimentacyjne. W tym zakresie musimy zastanowić się czy chcemy aby dziecko zostało z nami, czy może lepiej przy drugim małżonku. W tym momencie wracamy do punktu w którym pomoc doświadczonego prawnika może być nieoceniona. Często ma on obiektywne podejście do sprawy i może on oszczędzić mnóstwo czasu i zbędnych emocji.

5. Postępowanie rozwodowe – na własną rękę czy z profesjonalną pomocą?

Jest to bardzo często zadawane pytanie. Bardzo często wychodzimy z założenia, że potrafimy opanować emocje, że fakt rozwodu w ogóle na nas nie oddziałuje. Tak samo często zapominamy jednak o tym, że małżeństwo powstało z miłości do drugiej strony i równie często opanowanie wszystkich emocji jest niemożliwe. Spojrzenie osoby bezstronnej, doświadczonej w sprawach rozwodowych znacząco ułatwia cały proces. Rady profesjonalisty pozwolą na odpowiednie przygotowanie do rozprawy. Wskaże on również możliwe kwestie, które mogą zostać poruszone podczas rozprawy. Z całą pewnością sąd zada niewygodne czy nieprzyjemne pytania, mające na celu ustalenie momentu ustania więzi małżeńskich. Dlatego uważamy, że przygotowanie merytoryczne jest równie istotne, co mentalne, w czym również doświadczony prawnik pomoże.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do naszej kancelarii, mamy doświadczenie w sprawach rozwodowych i chętnie Ci pomożemy. 

Ostatnie aktualności

21.04
2020

Pozasądowe sposoby restrukturyzacji działalności gospodarczej

Czy trudna sytuacja Twojego przedsiębiorstwa to skutek błędnych decyzji biznesowych lub działania nieuczciwego kontrahenta? A może do upadku doprowadziło Cię działanie siły wyższej w postaci koronawirusa COVID-19? Nie wiesz co zrobić z podupadającym biznesem? Jakie kroki podjąć? Ten ten artykuł jest dla Ciebie.

03.04
2020

Ulga badawczo - rozwojowa. Czym jest i kiedy z niej skorzystać?

Czym jest ulga B+R? Dla kogo jest ulga B+R? Co to jest działalność B+R? Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z ulgi? Nie wiesz? Zapraszamy do lektury.